2020,ақпан,26 Оркестрлердің салтанатты нұршашуы!

53 облыстық конкурс-фестивалінің екінші күні басталды, біз үлкен мәжіліс залында «Көктем музыкасын» асыға күттік. 26 ақпанда хор ұжымдарының қатысушылары өнер көрсетті, бұл номинацияда бірнеше жас тобы бар: кіші, орта және ересек. Аудандық балалар музыка мектептерінің, өнер мектептерінің, Павлодар, Екібастұз, Железинка, Тереңкөл, Ақтоғай, Баянауыл, Шарбақты, Май мектептерінің қатысушылары тыңдаушылар мен қазылар алқасын әртүрлі хор бағдарламасымен қуантты Бағдарламалық талаптар конкурстан конкурсқа дейін өсуде. Әр ұжым төрт шығарма орындайды. Репертуарлық талапта қазақстандық композитордың туындылары бірнеше эквивалентте шығарылуы шектелмеген. Хорейстерлер конкурсқа арналған шығармаларды талдауға өте мұқият қарады. Барлық концертмейстердің, солистер мен дирижерлердің командалық жұмысы өте жақсы сезілді. Қатысушылардың көңіл-күйі өте жақсы, әр қойылымнан кейін қызу овацияға құмарлықты ұялатты.
Музыка – бұл әрқашан мереке, қуаныш, жақсы көңіл-күй! Бірінші болып сахнаға Екібастұз қаласынан дирижер Анна Вячеславовна Попова және концертмейстер Елена Генриховна Магурдің жетекшілігімен Естай атындағы БММ қатысушылары шықты. Ұлы Абай Құнанбаевтың «Мен көрдім ұзын қайың құлағына» шығармасымен, лирико-философиялық поэма, терең мағыналы мәтінмен, аллегорий және салғастырулармен басталды. Сергей Рахманиновтың «Ангел» туындысы ашық, кең транскрипцияда жоғары интонационалда орындалды. «Комара муха любила» атты қызықты орыс халық әні барлық көрермендерді жәрмеңкелік көңілді, әзіл-қалжың, теңтеңдік ортаға түсіргендей болды. Ал Карл Дженкинстің «Adiemus» композициясы барлық жасырын резервтер ұжымдар әртүрлі стилистикалық туындыны «нью–эйдж» стилі бойынша джаз мен морет, мінәжат және речитатив экспрессиясын көрсетті, бұл New Age немесе Progressive. Шынында да, бұл ұжымның музыкасы өте қызықты. Музыканың авторы Adiemus жобасын ойлады, онда классика, поп және бұл, тыңдаушыға жер мен әлемнің дыбыстарын түсінуге көмектесетін халық оркестрінің аспаптарына және адам дауысына үндеседі. Керемет! Ақтоғай балалар музыка мектебі, жетекшісі Бизяева Марина Васильевна конкурста Андрей Варламовтың шығармаларын ұсынды, «Надо верить молодым» композициясы, жарқын, толық сенім мен оптимизм және Мария Войнованың «Про весну» композициясы, зал түймедақ пен ақжұпар, дала гүлдерінің хош иісімен, сылдырлап аққан еріген бқлақпен, орман шалғынды хош иістің балғындығын көрсетті. Жарайсыңдар! Май Балалар музыка мектебін конкурстан Башарова Айгүл Жұматайқызы жетекшілік ететін ұжым, концертмейстер Шираз Гүлназ Сәрсенбайқызы таныстырды. Бағдарлама жанрға да, стилистикаға да бай. Қатысушылар Ұлы Абайдың үлкен хоры Б. Аитовтың «Желсіз түнде жарық ай», Александр Марченконың «Джаз», Дэн Шварцтің «You gotta generate heat» шығармаларын орындап шықты, зал «Нью Джерси», «Жаңа Орлеан» кваталдарының ортасында болғанда сезінді. Мерекелік шараның атмосферасы тек қана көрермендерге ғана емес, сонымен қатар қазылар алқасына Шарбақты ауданының БММ ұжымының өнер көрсетуі ашық болды, ең кішкентай қатысушылардың хор ұжымы әдемі костюмдерде Окатенко Татьяна Ивановна мен концернмейстер Граф Павла Иванович жетекшілігімен сахнаға шықты. Олар жаңа үлгідегі Кеңес балалар әндерін Юрий Чичковтың «Песня про жирафа», Михаил Славкиннің «Нотная песенка», ал Абай Т. Нұрымбетовтың «Желсіз түнде жарық ай» (... желсіз ауа райында жақсы...) және Мұхтар Ізембаевтің «Қазақстан балалары» орындап, біз бақытты өмір сүретінімізді көрсетті! Браво қатысушылар! Железин балалар музыка мектебінің ұжымы веналық классиктерден Вольфганг Амадей Моцарттың «От куда приятный и нежный то звон» және аты аңызға айналған қазақ ақыны, ойшыл, философ, музыкант Абай Құнанбаевтың «Қараңғы тау қалғып», «Қосни – Қорлан» шығармасынан заманауи қазақстандық композитор Саят Бейсеновтың «Қазақстан қыран дала» атты қойылымын ұсынды. Барнаул Балалар музыка мектебінің ұжымы дирижер Жусупбекова Райхангуль Каиржановна и концертмейстер Доляк Елены Владимировнаның жетекшілігімен өте күрделі репертуарды орындады. Үлкен жиынтық хор, үш солист Мухаметдинов Ринат, Федорова Дарья, Ғабиден Марьям көрермендерді таңқалдырды. Композиция Владимир Шаинскйдің «Көңілді фуга», А. Майковтың «Подснежник», ағылшын хайтек Бенни Андерсон мен Бери Ульвеуса «Thank You For The Musik» (аудармасы – МУЗЫКА ҮШІН РАХМЕТ!) шығармалары орындалды. Бұл номинацияда конкурсың қорытындысы шығарылды.
Үлкен музыка мерекесі өтті! Біз барлық қатысушыларға, көрермендерге, тыңдаушыларға және осындай үлкен кәсіби конкурсқа қатысқан демеушілерге алғысымызды білдіреміз! Біз бір-бірімізге келесі кездескенше деп, жеңімпаздарды жариялаған күнін күтеміз!!! Біздің фестиваль-конкурсымыздың салтанатты финалы басталуда. Барлықтарығызды мерекемен құттықтаймыз.

ЖАҢАЛЫҚТАР